جستجو
FA | EN

سازه چادری

معرفی سازه چادری (سازه پارچه ای) معرفی سازه چادری (سازه پارچه ای)
سازه های چادری  با الهام از نخستین پناهگاه های ساخته شده توسط انسان ارائه شده است. پناهگاه های قدیمی همان چادرهای سیاهی است که برای اولین بار با استفاده از چرم شتر توسط صحرانشینان در صحرای بزرگ آفریقا، عربستان سعودی و ایران ساخته شده بود. همچنین تا حدودی مشابه پوشش های قبایل بومی آمریکا است. سازه های چادری مزایایی بسیاری در مقایسه با دیگر پوشش ها و مدل های ساختاری دارند.  

سازه چادری اصطلاحی است که معمولا برای سقف ها ی ساخته شده از پوشش های غشایی بر روی کابل های فولادی مورد استفاده قرار می گیرد. از خصوصیات اصلی سازه های چادری (سازه های پارچه ای) کشسان بودن پارچه ها، سهولت ساخت و توانایی پوشش مکان های بزرگ است. این سیستم ساختاری با استفاده از پارچه های برزنتی نازک و کابل های فولادی سطحی را ایجاد می کنند که بتواند بر نیروهای تحمیل شده بر سازه چادری غلبه کند.
سازه های کششی پارچه ای به طور معمول در پوشش ورزشگاه ها، ساخت و سازهای صنعتی و کشاورزی در زمان امپراطوری رم باستان مورد استفاده قرار می گرفته است. با این حال از دوره رم تا اواسط قرن بیستم به دلیل کمبود تقاضا و نبود تولیدکنندگان کابل، پیشرفت بسیار کمی داشته است.  اما پس از انقلاب صنعتی و شروع عصر فوردیسم، تحولات جدیدی در این گونه سازه های کششی به وجود آمد تا بتواند نیازهای ذاتی این سیستم ساختمانی را بر آورده کند. هزینه کم تولید انبوه و تقاضا برای سیستم هایی جهت پوشش زمین هایی با دهانه های بزرگ نظیر چادرهای سیرک، موجب ترغیب محققین جهت توسعه این تکنیک ها شد. 
سازه پارچه ای

 
بی ثباتی ناشی از استفاده کابل های درهم تنیده و پوشش های پارچه ای بسیار سبک در اواسط قرن گذشته نواقص ساختاری مدل های قبلی را برطرف کرد. که همین امر به لطف بهره بردن از کابل های فولادی و استفاده از غشاهای با استحکام بسیار بالا همراه با لایه هایی از پوشش های ضدآب، مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش، قارچ و آتش سوزی انجام شد.
چنین پیشرفتی تنها به لطف مطالعات فیزیکی-ساختاری صورت گرفته در دهه 1950 توسط معمار و مهندس آلمانی فری اوتو انجام شده است، که در این مطالعات بر تاثیر کابل های فولادی پر تنش همراه با غشاها پرداخته شده است.

در سازه چادری، پارچه های کششی سازه ها توسط کابل ها نگه داشته می شوند و توزیع تنش کششی از طریق ساختارهای مختلف امکان پذیر است. از لحاظ ساختاری این سیستم با ترکیب سه عنصر غشا، سازه های سخت مثل دکل و کابل ها ساخته می شوند. غشاهای الیاف پلی استر با روکش PVC دارای هزینه کم تولید و نصب ساده هستند و دوام متوسطی در حدود 10 سال دارند. در حالی که غشاهای الیاف شیشه ای با پوشش PTFE دوام بالاتر در حدود 30 سال دارند و مقاومت آنها در برابر عناصر طبیعی نظیر خورشید ، باران و باد بیشتر است.

 

سازه چادری


16 آذر 1398

اطلاعات تماس

021-26207536 | 021-26207736 | 021-26207828

ghasha.official@gmail.com

تهران- خیابان ولیعصر- نرسیده به پارک وی- خیابان خاکزاد- پلاک 26- واحد 2

map