جستجو
FA | EN

سازه چادری-خصوصیات و انواع پارچه غشایی

سازه چادری-خصوصیات و انواع پارچه غشایی

سازه چادری - خصوصیات و انواع پارچه غشایی

سازه های چادری نوعی پارچه تحت کشش سطحی هستند. این سازه ها می توانند با استفاده از کابل ها به صورت سطوح کشیده سه بعدی تولید شوند. از این پارچه ها در تولید سقف٬ سایبان چادری یا قطعات تزیینی مورد استفاده قرار گیرند. سازه کششی به علت پارچه خاصی که در تولیدشان مورد استفاده قرار می گیرد٬ می توانند فشار ناشی از وزنشان را تحمل کنند. همچنین بدون نیاز به ساختارهای اضافه جهت تحمل بار٬ فضای وسیعی را با هزینه مناسب و مقرون به صرفه پوشش دهند.
پارچه های مخصوص سازه چادری از سه مولفه اصلی تشکیل شده اند: بستر پارچه٬ پوشش بالایی و پایینی.
در این مقاله انواع پارچه های قابل استفاده در سازه های کششی و مزایای استفاده از این سازه ها را مورد مطالعه قرار می دهیم.
 

خواص پارچه های قابل استفاده در سازه پارچه ای

خصوصیات مختلف پارچه هایی که قابلیت استفاده در سازه های چادری را دارند عبارت است از:
 

مقاومت کششی

این مورد یک شاخص اساسی از قدرت نسبی سازه است. این خاصیت در پارچه های مورد استفاده در ساختارهای معماری در درجه اول اهمیت قرار دارد.
 

مقاومت در برابر پارگی

این خاصیت سبب می شود که اگر قسمتی از سازه در حین کار و یا پس از اتمام کار دچار پارگی شد٬ این پارگی به قسمت های دیگر سازه منتقل نشود. همچنین بتوان با تعویض فقط قطعه آسیب دیده سازه را ترمیم کرد.
 
سقف چادری مناسب رستوران ها


قدرت چسبندگی

این خاصیت مقیاسی برای سنجش استحکام پیوند بین لایه میانی و روکش یا فیلم لمینت محافظ آن است. همچنین برای ارزیابی استحکام اتصالات جوش داده شده جهت اتصال نوارهای پارچه ای مفید است.
 

تاخیر در شعله ور شدن

این نوع سازه های پارچه ای پوششی مقاوم در برابر شعله اتش هستند. حتی در زمان اوج گرما که حرارت تولید شده از اشعه خورشید بسیار بالا است٬ این سازه ها دچار آتش سوزی نمی شوند. با این وجود اگر منبع احتراق بسیار بزرگی وجود داشته باشد ممکن است بسوزند.
 

انعطاف پذیری

پارچه کششی منعطف٬ اجازه می دهد تا سازندگان سازه های چادری امکان تولید ساختارهای با اشکال مورد نظر خودشان را به راحتی تولید کنند.
 

انواع پارچه مورد استفاده در سازه های پارچه ای

سازه های چادری به جای استفاده از شبکه ها یا فیلم ها با پارچه های واقعی تولید می شوند. به طور معمول پارچه ها با استفاده از نوعی لمینت یا مواد مصنوعی روکش می شوند که استحکام سازه و دوام و مقاومت آن را بالا می برد.
 
انواع مختلف پارچه که در سازه های کششی غشایی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:
 
 

سازه چادری

 

 

بوم پنبه ای

این نوع پارچه قدیمی ترین نوع مورد استفاده در سازه های پارچه ای است. از دیرباز در ساخت آنها کاربرد داشته است و می تواند نوعی پارچه نخی سبک٬ بوم سبک یا بوم ضد آب سنگین باشد.
 

پلی استرها

خاصیت کششی٬ استحکام٬ دوام و هزینه پایین تولید مواد پلی استر باعث شده که این مواد بیشترین کاربرد را در ساخت سازه های چادری داشته باشند. پلی استرهای لمینت شده یا پوشیده از مواد PVC معمولا ارزانترین گزینه های مورد استفاده در سازه های با عمر طولانی تر هستند.
 

فایبرگلاس

فایبرگلاس های بافته شده با PTFE نیز از انواع پرکاربرد در تولید سازه چادری هستند. الیاف شیشه ای رشته های بسیار نازکی هستند که به صورت نخ تنیده می شوند.
 
سپس این نخ ها برای تولید نوعی پارچه مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع پارچه که فایبرگلاس نام دارد از استحکام کششی بسیار بالایی برخوردار است٬ رفتار کشسان از خود نشان می دهد و بنابراین تحمل استرس بالایی دارد.
به علت راندمان انرژی بالا و دمای ذوب بالا٬ فایبرگلاس ماده ای مناسب برای ساخت گنبدهای استادیوم و دیگر سازه های دایمی است.
 

پارچه blackout

پارچه blackout نوعی پارچه مات است که از یک لمینت مات پوشیده شده بین دو لایه نازک سفید رنگ تولید شده است.
 
این نوع ساختار می تواند گرمایش و نور پردازی را کنترل کند٬ چون اجازه عبور نور از لایه های بالایی را نمی دهد. کیفیت مات این نوع پارچه ها همچنین مانع از کثیفی سازه یا لکه دار شدن آن می شود.
 
 مرجع - سازه چادری غشا
25 آذر 1398

اطلاعات تماس

021-26207536 | 021-26207736 | 021-26207828

ghasha.official@gmail.com

تهران- خیابان ولیعصر- نرسیده به پارک وی- خیابان خاکزاد- پلاک 26- واحد 2

map